Marhaník granátový (Punica granatum) semena granátovníku - 10 ks

24,35 Kč 21,74 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Plod - granátové jablko - je díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů považován za elixír života. Původem středomořský granátovník obecný neboli marhaník granátový dorůstá výšky několika metrů. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Byl vyšlechtěn v Egyptě před naším letopočtem a bývá označován za symbol plodnosti. Granátovníky se velmi hodí také pro tvarování na krásné bonsaje kvetoucí šarlatově rudými květy.

Výsev

Doporučujeme semena před výsevem 14 dní stratifikovat – umístěte je do vlhka, např. navlhčeného vatového tamponu v sáčku a ponechte při cca 5 °C, např. v ledničce. Poté vyséváme do propustného substrátu asi 2 cm hluboko. Semena potřebují ke klíčení pokojovou teplotu, vyklíčí asi za 14 dní.

Pěstování

Granátovník je sám o sobě velmi dekorativní, výborně se hodí jako pokojová, balkónová nebo přenosná rostlina, či bonsaj. V našich podmínkách kvete od května do září, v říjnu se obvykle dočkáme plodů. Pěstujeme ideálně na světlém místě, ale raději mimo přímé světlo. Zastřihujeme a pravidelně přihnojujeme. Granátovníku se dobře daří v běžném zahradnickém substrátu, na jaře a v létě zaléváme hojně, na zimu zálivku omezíme – jen aby kořenový obal zcela nevyschl - a rostlinu přemístíme do chladnější místnosti.  V našich podmínkách je mrazuvzdorný jen omezeně.

Zajímavost: Co vše v sobě obsahují granátová jablka?

Cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů). Dále pak obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: