ANTIDESMA BUNIUS - "SALAMANDŘÍ STROM" (ANTIDESMA BUNIUS) - SEMENA ANTIDESMY - 3 KS

43,83 Kč 39,13 Kč bez DPH
Skladem (11 ks)
Možnosti doručení

Nejznámější asijská Antidesma, poskytující drobné ovoce známé jako buni. Má sladkokyselou chuť a konzumuje se syrové i různě upravované, používá se k ochucení pokrmů z ryb, k výrobě nápojů, dezertů a džemů.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tento zajímavý ovocný strom z čeledi Phyllanthaceae plodí velké množství malých, sladkokyselých a mírně trpkých bobulí, které jsou hustě nasazené na stopkách jako malý černý rybíz. Mohou se jíst čerstvé nebo se z nich připravují šťávy a džemy. Přestože je v celém svém roztroušeném areálu od Indie až po jižní Čínu a Malesii hojně pěstován a poměrně běžný, zaslouží si širší rozšíření i v jiných teplých oblastech světa. Při dostatku vláhy a dobrém světle je to velmi rychle rostoucí strom, který může začít plodit během 4 až 5 let. Navzdory svému tropickému původu je vhodný i pro některé teplé oblasti mírného pásma a existují zprávy, že dobře rostl a plodil například na střední Floridě.

Nové rostliny lze vypěstovat ze semen, řízků nebo metodou vzduchového vrstvení (cirkumpozice). Semena však klíčí pomalu a samčí a samičí sazenice se od sebe nesnadno rozlišují. Z těchto důvodů se nejčastěji používá vegetativní množení. Při něm rostliny rostou rychleji a začínají kvést a plodit mnohem dříve než semenáčky, a to přibližně od tří let, zatímco u semenáčků je to pět let.

Nejlépe se jí daří na volně propustných hlinitých, jílovitých nebo písčitých půdách mírně kyselého až neutrálního charakteru, zpravidla s pH 6,0 až 7,5, a na stanovištích s plným až částečným osluněním.

Rostlina je mrazuvzdorná do -3°C.

Hloubka výsevu: 2 cm

Podmínky pro klíčení semen:
Plné slunce, vlhkost

Požadavky na zalévání semen:
Nenechávejte je vyschnout, dokud nevyklíčí.

Doba klíčení:
3-6 týdnů

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: