BŘÍZA ČERNÁ (BETULA NIGRA) - SEMENA BŘÍZY 10 KS

34,08 Kč 30,43 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Betula nigra je opadavý strom dorůstající výšky 25-30 metrů s kmenem o průměru 50-150 centimetrů. Základna stromu je často rozdělena na více štíhlých kmenů.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vlastnosti kůry břízy říční se liší ve fázi mládí, zrání a stáří. Kůra mladých bříz říčních může mít lososově růžový až hnědošedý odstín a lze ji popsat jako kůru s volnými vrstvami svinutých, papírově tenkých šupin. Jak strom dospívá, lososově růžová barva se mění na červenohnědou s tmavě šedou základní barvou. Šupiny na dospělém stromu nemají volné zvlnění a jsou těsně slisované do silných, nepravidelných desek. Tyto šupiny jsou mírně oddělené od kmene a mohou se posunovat do stran. Jakmile bříza říční zestárne po dosažení zralosti, šupiny směrem k bázi kmene zesílí a jsou rozděleny hlubokými brázdami.

Semena břízy se poměrně snadno klíčí a pěstují. Dormance uvnitř semen je krátká a snadno se přeruší. Toho se dosáhne krátkou dobou studené stratifikace v chladničce. Toho dosáhnete tak, že semena nejprve namočíte na 24 hodin do vody. Poté vodu zcela vypusťte a semena vložte do sáčku uzavíratelného na zip do mrazničky. Je důležité, aby během této doby semena nevyschla nebo nebyla podmáčená, jinak bude předúprava neúčinná.
Po 4 až 6 týdnech v těchto podmínkách jsou semena připravena k výsevu. Obecně platí, že mnoho semen nevyklíčí, pokud nejsou takto ošetřena, pouhým výsevem neošetřených semen do kompostu při pokojové teplotě se dormance neprolomí a klíčení bude zklamáním. Můžete také zvolit smíchání semen s navlhčeným vermikulitem, jemným perlitem nebo pískem. Ty pomáhají zabránit shlukování semen a umožňují větší rozestup mezi semeny.

Vybranou nádobu naplňte kvalitním kompostem pro běžné pěstování v květináčích a dobře ji utužte. Vhodnými nádobami mohou být květináče, zásobníky na semena nebo zásuvkové zásobníky, případně i improvizované nádoby s drenážními otvory. Kompost jemně utužte a semena zasejte na povrch, pokud jste semena předem upravili bez vermikulitu/perlitu atd., budou se semena od sebe obtížně oddělovat. Pokud v tomto okamžiku přidáte trochu suchého písku a důkladně promícháte, zjistíte, že písek semena oddělí a jejich výsev je mnohem snazší. Přikryjte semena několika milimetry vermikulitu nebo, pokud to není možné, jemnou vrstvou prosetého kompostu. Poté je jemně zalijte a udržujte při pokojové teplotě. Klíčit začnou několik týdnů po výsevu.
Sazenice jsou velmi malé a choulostivé, je třeba je chránit před horkým sluncem, dokud se neobjeví první pravé listy. Pro úspěšné klíčení je velmi důležité zastínění a vlhký výsevní substrát. Růst semenáčků může být velmi rychlý. Je vhodnější produkovat spíše nižší, statné, dobře rozvětvené sazenice než dlouhé, nohaté. Ty lze vypěstovat pouze při relativně nízké hustotě výsevu.
Sazenice udržujte dobře zavlažované a bez konkurenčních plevelů. Ve druhém a následujících letech se růst zrychlí a vyvíjející se mladé stromky by měly být vysazeny na trvalé stanoviště obvykle koncem druhého roku. Velké stromy těchto druhů se špatně přesazují a měly by se přemisťovat pouze v období vegetačního klidu.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: