FITZROYA CYPŘIŠOVITÁ (FITZROYA CUPRESSOIDES,LIBOCEDRUS CUPRESSOIDES) - SEMENA LIBOCEDRU - 2 KS

490 Kč 437,50 Kč bez DPH
Skladem (4 ks)
Možnosti doručení

Obrovský jehličnan z deštných lesů mírného pásma v Patagonii, obvykle pod 900 m n. m., ale občas až do výšky 1500 m n. m. Má mohutný, šedý kmen a jemně členěné větve s drobnými, šupinovitými listy. Nejlépe se přizpůsobuje pěstování v klimatických oblastech s chladným létem a mírnou zimou. Podobně jako u ostatních druhů čeledi cypřišovitých (Cupressaceae) dožívá se i tento druh vysokého věku. Stáří nejstaršího exempláře bylo určeno na 3622 let, jednalo se tedy po Pinus longaeva o druhý nejstarší strom na světě. Je také nejvyšším stromem Jižní Ameriky s průměrnou výškou 40–60 m, výjimečně až 70 m.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Fitzroya cupressoides je považována za jeden z relativně pomalu rostoucích druhů; Peter Maddox z Tasmánie uvádí, že z 15 cm vysoké rostliny vyrostly po 9 letech pěstování stromy o délce asi 3 m.
Literatura (Plantas Amenazadas de Centro-Sur de Chile) uvádí 50% klíčivost při studené stratifikaci 60 dní. Klíčení začíná přibližně po třech týdnech po ukončení studené stratifikace. Hloubka výsevu - 3 mm. s použitím kompostované borové kůry. Jiný zdroj Bosque (Valdivia) uvádí, že studená stratifikace by měla trvat 60 až 75 dní v závislosti na nadmořské výšce stromů, z nichž byla semena sbírána. Uvádí klíčivost mezi "0 a 37,5 %", což naznačuje, že mezi jednotlivými stromy existuje značná variabilita.

Dobré klíčivosti se dosahuje po provedení poměrně krátké studené stratifikace trvající pouze 3 týdny a s následujícím klíčením  po dalších třech týdnech, kdy se semena vystaví kolísavé teplotě mezi +10º a +20º C. Asi 30% klíčivosti se dosahuje u semen, která byla umístěna kolem okraje poloprůhledné nádoby, takže klíčovým faktorem pro úspěšné klíčení může být vystavení světlu.
Jako substrát je dobré použít směs perlitu, písku a humusu (někteří pěstitelé však uvádí, že borová kůra je lepší) a semena se zasypou 2 mm do písku. Před studenou stratifikací je dobré semena namočit na 48 hodin do vody, přičemž voda by měla být několikrát vyměněna.


Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: