JUKA ROSTRATA - MRAZUVZDORNÁ (YUCCA ROSTRATA) SEMENA JUKY - 3 KS

38,95 Kč 34,78 Kč bez DPH
Skladem (4 ks)
Možnosti doručení

Severoamerická, až čtyřmetrová stromová yuka se stříbrnomodrými 60cm listy a bílými, i 80cm květy. Tento krásný soliterní druh vydrží teploty kolem -20°C a doroste plné výšky za asi 20 let. Kmen postupně vytváří atraktivní mohutnou korunu až 1,8 m širokou. Tuto juku lze pěstovat doma či v zimní zahradě, ale i ve volné půdě venku. Vyžaduje suché stanoviště s dobře propustnou, hlinitopísčitou půdou.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výsev juky

Výsev provádíme ideálně v lednu až březnu, lze ale během celého roku. Semena namočíme na 1-2 dny do teplé, asi 40°C vody (posléze ji necháme vychladlou na pokojovou teplotu). Pak zasejte cca 1 cm do propustného, sterilního substrátu (např. kokosový substrát nebo směs perlitu, písku a rašeliny). Udržujte substrát mírně vlhký (ne přemokřený). Do první zálivky přidejte přípravek proti houbovým chorobám jako prevenci uhnívání. Květináč zakryjeme sklem nebo děrovaným igelitem, aby byla zajištěna trvalá vlhkost; po vyklíčení větráme více. Umístíme na světlé místo chráněné před přímým sluncem. Klíčí dva až osm týdnů při teplotě cca 22-25°C.

Pěstování a zimování juky

Juky preferují lehčí, písčité, dobře odvodněné půdy. Volte slunné stanoviště chráněné před větrem, co nejsušší (např. vystouplý kopeček či svah, s vrstvou drenáže ze štěrku).

Tuto juku lze pěstovat v kontejneru a v teplejších krajích i ve volné půdě, za předpokladu maximálního možného odvodnění (rostlina spíše podlehne vlhku než mrazu). Rostlina je mrazuvzdorná do cca -15 - -25°C. Juky pěstované v kontejnerech doporučujeme na zimu přemístit do zimní zahrady, jinak hrozí promrznutí kořenů rostlin. Volně pěstovaným rostlinám na zimu zakryjeme vršek rostliny ("srdéčko") stříškou, igelitem či deštníkem, aby se zabránilo vniknutí vody do tohoto místa. Při hrozícím poklesu teploty pod limit mrazuvzdornosti rostlinu zakryjte jutou nebo alespoň dekou, v kritické zimě můžete pod pokrývku i umístit lampu s 60W žárovkou, která bude generovat teplo. Celé opatření může pomoci zvýšit odolnost rostliny o 4 až 10°C.

Minimálním uvedeným teplotám jsou juky schopny odolat za předpokladu zajištění ideálních podmínek (sucho, chráněná poloha, slunné stanoviště atd.). Z kmene rostliny neodstraňujte suché listy, fungují jako izolace.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: