KLITORIE TERNATSKÁ (CLITORIA TERNATEA) - SEMENA KLITORIE - 10 KS

58,43 Kč 52,17 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Květ této rostliny poskytuje velmi ceněné modré potravinářské barvivo, je jedním z mála přírodních zdrojů jedlé modré barvy, V jihovýchodní Asii se používá pro barvení cukrářských výrobků a dalších pokrmů, například pro zabarvení rýže na modro se při slavnostních hostinách dávají květy do vody při vaření. Z lístků se vaří i čaje,  s relaxačním a antioxidačním účinkem. Nezralé lusky se běžně konzumují jako zelenina.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Klitorie ternatská je pro hospodářská zvířata výživnou i chutnou krmnou luštěninou, kterou obecně upřednostňují před travinami. Je vhodná jako doplňkové krmivo k senu a vojtěšce. Pěstuje se mimo přímou pastvu i pro produkci sena, pro siláže i na zelené hnojení. Rostlina obsahuje flavonoidy a glykosidy (kvercetin, myricetin, kaempferol), antokyany (delphinidin, malvidin, cyanidin), taxaxerol, taxaxeron, hexacosanol, aparajitin, β-sitosterol, p-hydroxyskořicovou kyselinu a proteiny s antifungálním účinkem. Semena mají vysoký obsah bílkovin a dále obsahují mastné kyseliny (palmitovou, stearovou, olejovou, linoleovou a linolenovou) a β-sitosterol. Vyznačuje se rychlým růstem a v krátké době po výsevu poskytuje vysoké výnosy.

Clitoria ternatea se snadno pěstuje ze semen. Na jaře připravte semena lehkým poškrábáním povrchu pilníkem na nehty a namočte je přes noc do vody. Druhý den je vysejeme buď přímo, nebo je vypěstujeme jako sazenice vysazením 2 cm hluboko. Pokud sázíte do země, přikryjte místo kvůli ochraně horní polovinou průhledné plastové láhve s odstraněným víčkem.

Semena obvykle klíčí dva až tři týdny. Jakmile sazenice dorostou alespoň do výšky 4-5 cm, přesaďte je do země, ke zdi nebo mříži na místo, kde je plné slunce nebo částečný stín. Trvá 90 dní, než rostlina začne kvést. Zpočátku se to může zdát pomalé, ale jakmile se začnou tvořit květy, je plodná a pokračuje v kvetení od začátku léta až do pozdního podzimu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: