LOBELKA TELEKIHO "MT. ELGON" (LOBELIA TELEKII "MT. ELGON") - SEMENA LOBELKY - 10 KS

48,70 Kč 43,48 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

 Ačkoli je tato obří růžicovitá rostlina zcela nepříbuzná, je úžasně podobná věži z drahokamů, Echium wildpretii z ostrova Tenerife. Tvoří velkou růžici úzkých chlupatých listů, která nakonec vytváří obří květenství vysoké až 3 m, chráněné masou dlouhých stříbřitě chlupatých listů a opylované ptáky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

 Lobelia telekii pochází z vysokých hor tropické východní Afriky a obývá suché, skalnaté svahy mezi úžasnou nadmořskou výškou 3500 a 5000 m na Mount Elgon, Aberdare Range a Mount Kenya. Ve výšce 5000 m, pouhých 200 m pod vrcholem hory Mount Kenya, jsou denní teploty často pod bodem mrazu. V pěstování jsou lobelky obrovské vzácné a nejlépe jim vyhovuje vysokohorské nebo vysoce oceánské klima bez extrémních veder a mrazů. Zatímco na stanovišti Lobelia telekii údajně dosahuje dospělosti až 70 let, v kultivaci je tato doba pravděpodobně mnohem kratší. Tato semena byla sebrána v nadmořské výšce 3500 m na hoře Elgon, na spodní hranici výskytu tohoto druhu. Výsledné rostliny mohou být schopny snášet vyšší teploty než rostliny sbírané ve vyšších nadmořských výškách.

Krátký popis rostliny

Lobelia telekii "Mt. Elgon" je vzácná a fascinující rostlina pocházející z horských oblastí východní Afriky, konkrétně z Mount Elgon. Tato trvalka je známá svým unikátním vzhledem a přizpůsobením se extrémním podmínkám vysokých nadmořských výšek.

Podrobnější popis rostliny

Lobelia telekii "Mt. Elgon" je vysokohorská trvalka, která dorůstá výšky až 3 metrů. Má dlouhé, úzké listy uspořádané do růžice a vytváří mohutné květenství složené z desítek malých modrých až fialových květů. Tato rostlina je často obklopena bazální růžicí listů, které chrání kvetoucí stonky před chladem a suchem.

Velmi podrobný návod na klíčení semen a následnou péči

Klíčení semen:

  1. Příprava semen: Semena není nutné stratifikovat, ale může pomoci zvýšit jejich klíčivost. Namáčení semen na 24 hodin do vody může také podpořit rychlejší klíčení.
  2. Výsev: Semena se vysévají na povrch dobře propustného, sterilního substrátu. Lehce je zatlačte do substrátu, ale nezakrývejte je, protože potřebují světlo ke klíčení.
  3. Teplota: Ideální teplota pro klíčení je mezi 15-20 °C. Semena by měla být umístěna na světlém místě, ale mimo přímé slunce.
  4. Čas klíčení: Klíčení může trvat 4 až 8 týdnů, někdy i déle.

Následná péče:

  1. Přesazování: Jakmile sazenice mají 2-3 pravé listy, mohou být přesazeny do jednotlivých nádob nebo na záhon.
  2. Stanoviště: Lobelia telekii "Mt. Elgon" vyžaduje světlé stanoviště s dobře propustnou půdou. Preferuje chladnější podmínky s vysokou vlhkostí vzduchu.
  3. Zalévání: Zalévejte pravidelně, ale mírně. Půda by měla být stále vlhká, ale dobře odvodněná. Vyhněte se přemokření.
  4. Hnojení: Používejte slabé hnojivo jednou za měsíc během vegetačního období.
  5. Ochrana: Chraňte rostlinu před škůdci a chorobami, jako jsou mšice a plísně. V chladných podmínkách zajistěte zimní ochranu, například mulčováním nebo přikrytím rostliny.

Informace o mrazuvzdornosti

Lobelia telekii "Mt. Elgon" je mrazuvzdorná do mírně mrazivých podmínek, ale v extrémně chladných zimách může vyžadovat ochranu. Je přizpůsobena k růstu ve vysokohorských oblastech, kde může přežít mírný mráz.

Jedlé části rostliny a jejich použití

Lobelia telekii "Mt. Elgon" nemá žádné známé jedlé části. Rostlina je ceněna především pro svůj okrasný vzhled a ekologický význam v přirozeném prostředí.

Povolená zdravotní tvrzení v EU

V současnosti nejsou pro Lobelia telekii "Mt. Elgon" v Evropské unii schválena žádná specifická zdravotní tvrzení.

Tradiční využití této rostliny

Lobelia telekii "Mt. Elgon" nemá široké tradiční využití mimo své přirozené prostředí. Je však důležitá v ekosystému horských oblastí, kde poskytuje potravu a úkryt pro místní faunu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: