Merlík chilský - Quinoa, hnědá (Chenopodium Quinoa) semena - cca 20 ks

20,45 Kč 18,26 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Rostlina odolávající větru dešti, vysokohorská obilovina původem z And těšící se rostoucí oblibě i mimo Jižní Ameriku. Chutnější a nutričně výrazně bohatší než pšenice a i díky tomu je vyhledávaná vegetariány a vegany; neobsahuje lepek. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Lze ji pěstovat prakticky v jakékoli půdě. Dorůstá 1 až 2 metrů, podobá se naší lebedě, ale dekorativnější.
Balení obsahuje 0,1 gramu semen, tj. cca 20 - 30 semen.

Výsev

Zralá semena začínají klíčit za již několik hodin po navlhčení, takže je stačí pouze zasít pár milimetrů pod povrch běžného substrátu, umístit na chladnější místo s dostatkem světla a dostatečně zalévat, nikoli však příliš. Semena si podrží svou klíčivost po dobu až 3 let, takže jim stačí pouze nabídnout správné podmínky a rostlinky vyraší během několika týdnů. 

Pěstování

Quinou pěstujeme v teplotách 28°C až -5°C. Protože v našich podmínkách není rostlina plně mrazuvzdorná, nedoporučujeme ji pěstovat ve volné půdě, ale rostlinu raději zasadit do květináče, na zimu umístit do chladnější místnosti a omezit zálivku. Od jara do podzimu může být zálivka větší. Rostlina je zvyklá přežít v náročných podmínkách, proto je schopná přečkat i delší období sucha, zejména pak dospělé rostliny, a v podstatě jakýkoli druh půdy. Pěstujeme ji na slunném místě, nemá ráda stín.

Využití

Během vegetačního období se mohou konzumovat čerstvé lístky například v salátu, více se využívají zralá semena. Usychající rostliny se sklízejí ihned v začátku dozrávání, protože zralá semena z rostliny vypadávají. Podobně jako u jiných obilovin se melou na mouku. Dále je možné semena použít jako základ do salátu, zavářku do polévky či k přípravě sladkých kaší a nákypů.

Semena mají na sobě povlak z hořkých saponinů, který funguje jako přirozená ochrana před ptactvem. Slupku je možné odstranit nebo jen vydatně propláchnout vlažnou vodou.

Quinoa je dobrým zdrojem vlákniny a fosforu a má vysoký obsah hořčíku, železa i esenciálních mastných kyselin. Neobsahuje lepek a je snadno stravitelná.

Zajímavost: Díky svým výjimečným nutričním vlastnostem je quinoa plodinou zkoumanou v programu dlouhodobých vesmírných letů s lidskou posádkou.

Prodávaná semena nejsou určena ke konzumaci, ale k pěstování.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: