OLIVOVNÍK EVROPSKÝ (OLEA EUROPAEA 'FRANTOIO') - SEMENA OLIVOVNÍKU - 5 KS

60 Kč 53,57 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

„Dovolil jsem si olivy z vlastní zahrádky.“ I tak budete moci zahájit rozhovor s přáteli, pokud si sami vypěstujete olivovník z našich semen. Stálezelený, nízký stromek, jehož plody mají obrovský význam nejen pro gastronomii, ale také lékařství i kosmetiku. Olivovník vyniká rozpukanou kůrou, větve se bohatě větví a dosahují až bizarních tvarů. Roste sice pomalu, ale dožívá se až dvou tisíciletí!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Olea europaea je dobře známá a hojně pěstovaná pro své olejnaté plody a semena.Vyrůstá z ní malý stálezelený strom s hrubou kůrou a jednoduchými, úzkými, tmavě šedozelenými listy se stříbřitou spodní stranou. Je rozšířený v sušším podnebí od Středomoří po východní a jižní Afriku a na východě po střední Čínu. Olivovník je oblíbený také jako robustní a velmi přizpůsobivý okrasný strom. Pro produkci plodů a oleje se pěstuje mnoho různých odrůd. Frantoio je jednou z hlavních odrůd pěstovaných v Toskánsku v Itálii pro výrobu oleje. Rostliny vypěstované ze semen podléhají určité variabilitě a nemusí vždy vykazovat přesně vlastnosti mateřské rostliny.

Výsev olivovníku

Povrch semen skarifikujeme - narušíme ostrým předmětem nebo lehce napilujeme. Semena olivovníku můžeme vysévat po celý rok do výsevního substrátu s příměsí písku nebo perlitu, ideální teplota ke klíčení je kolem 20°C. Semena jemně zatlačíme pod povrch substrátu. Substrát udržujeme vlhký, ne promáčený po dobu cca 8 a více týdnů, než rostlinka vyklíčí. Světlé místo s rozptýleným světlem. 

Pěstování olivovníku

Pěstování olivovníku není náročné, mrazuvzdorný do -12°C, proto je lepší pěstovat ho v květináči a letnit. Volíme slunné, teplé stanoviště s dobře propustnou půdou s obsahem vápníku. Zálivka by měla být celoročně mírná, odpovídající středomořskému klimatu. Odumřelé větve odřezáváme. Je možné buďto nechat růst přirozeně nebo dokonce tvarovat jako bonsai, která již po pár letech vypadá jako staletý strom. Přezimujeme na chladnějším, tmavším místě s teplotou kolem 15°C a omezíme zálivku. Přibližně po osmi letech úspěšného pěstování se můžeme dočkat prvních plodů.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: