OSLIZÁK LÍBEZNÝ (AEGLE MARMELOS) - SEMENA OSLIZÁKU - 10 KS

45 Kč 40,18 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Aegle marmelos, známý také jako bilva, bael nebo svatý strom, je ovocný strom původem z Indie a patří do rodiny Rutaceae. Je významný v mnoha kulturách jižní a jihovýchodní Asie a má hluboké náboženské a medicínské využití.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Krátký popis rostliny

Aegle marmelos je středně velký, opadavý strom, který může dorůst výšky až 15 metrů. Má tlustou, šedou kůru a ostnaté větve. Listy jsou zelené, lesklé, trojčetné (složené z tří lístků). Květy jsou vonné, světle zelené nebo bílé, a plody jsou velké, kulovité, s tvrdou vnější skořápkou a vláknitou dužninou uvnitř, obsahující mnoho semen.

Zajímavosti o této rostlině

  • V hinduismu je Aegle marmelos považován za posvátný strom, a jeho listy jsou využívány v náboženských obřadech k uctívání boha Šivy.
  • Baelový ovocný džus se v Indii tradičně pije během letních měsíců kvůli svým osvěžujícím a ochlazujícím vlastnostem.
  • Rostlina je ceněna v ájurvédě, tradiční indické medicíně, pro své léčivé vlastnosti, včetně schopnosti léčit trávicí problémy, úplavici a další onemocnění.

Klíčení semen

Semena Aegle marmelos klíčí poměrně obtížně a mohou vyžadovat specifické podmínky pro úspěšné klíčení. Doporučuje se předběžná úprava semen skarifikací (lehkým poškrábáním vnějšího povrchu) nebo namáčením ve vodě na 24 hodin před výsadbou, aby se zlepšilo průnik vody a podpořilo klíčení. Semena se vysévají do vlhké, dobře odvodněné půdy a udržují na teplém místě s dostatečným osvětlením.

AUTOR OBRÁZKU : Autor: J.M.Garg – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3542812

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: