Pětilistý ženšen Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) semena ženšenu - 7 ks

27,27 Kč 24,35 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Jiaogulan, ženšen jižní, gynostema pětilistá nebo také "bylina nesmrtelnosti".

Detailní informace

Detailní popis produktu

I tak je po právu popínavá lijána nazývána. Při sčítání obyvatelstva v 70. letech bylo zjištěno, že v těch provinciích Číny, kde je gynostema pravidelně popíjena ve formě čaje ze sušených lístků, dosahují obyvatelé vyššího věkového průměru a méně podléhají rakovině. Navíc ji lze snadno pěstovat i v našich podmínkách. 

Výsev pětilistého ženšenu

Před zasetím semena zalijeme horkou vodou (50-60°C) a máčíme 24 hodin. Nejvhodnější je propustný, hlinito-písčitý pěstební substrát bohatý na živiny. Semena jemně zatlačíme asi 0,5 cm po povrch. Klíčení bude trvat asi dva až tři týdny v nádobě přikryté igelitem s přístupem vzduchu. Teplota by se měla pohybovat kolem 20°C a nádoba se semeny by neměla být na přímém slunci. 

Pěstování pětilistého ženšenu

Jelikož jde o lijánu, doporučujeme ji buď zasadit do květináře a nechat ji po opoře růst směrem vzhůru nebo naopak rostlinu umístit do závěsného květináče a nechat ji vytvářet velice pěkné převisy. Roční přírůstek se může pohybovat kolem 2m. Prospívá v polostínu, humózním a vlhkém substrátu. Zálivka by měla být pravidelná, mírná a do misky. Doporučujeme přihnojování organickými hnojivy.

V zimě, kdy prožívá rostlina vegetační klid, je dobré zálivku omezit a zeminu udržovat i nadále mírně vlhkou. Je mrazuvzdorná, ale přesto by rostlině mohly uškodit mrazy větší než -12°C - doporučujeme zazimovat v chodbě při teplotách kolem 10°C. Rostlina na jaře opět z kořenů obrazí.

Použití jiaogulanu

Na rozdíl od pravého ženšenu, kdy bychom měli počkat se sklízením všehojivého kořene až šest let a jehož pěstování je velice náročné, můžeme listy ženšenu pětilistého, s velice podobnými účinky, sklízet a sušit již v rok zasetí. Nejvíce léčivých složek se v listech vyskytuje v červenci a srpnu. 

Návod na přípravu čaje z pětilistého ženšenu

Čajovou lžičku sušených listů zalijte horkou vodou, nechte 3min vyluhovat a poté zceďte a vypijte. Maximálně 4 šálky denně. V sušeném stavu jsou zachovány energetické poměry jako u živé rostliny. Bylina ani nálev neobsahuje kofein či jiné návykové látky.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: