ŘEČÍK LENTIŠEK - "SAHLEPOVÝ STROM" (PISTACIA LENTISCUS) SEMENA ŘEČÍKU - 10 KS

34,08 Kč 30,43 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Keř nebo malý strom s tmavě zelenými zpeřenými listy a atraktivními červenými plody, rozšířený v celém Středomoří, kde se běžně vyskytuje v různých typech křovin a lesů. Pistacia lentiscus se hojně využívá v krajinářství jako velmi odolná a na údržbu nenáročná okrasná dřevina. V Řecku je asi nejznámější jako ochucovadlo likérů známých pod názvem Mastika.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) je stálezelený, dvoudomý, nízký strom nebo keř, který se původně vyskytuje jako součást středomořské a severoafrické makchie. Uměle bývá vysazován jako užitková rostlina poskytující mastichu (někdy zvanou mastix), pryskyřici vytékající ze záměrně poraněného místa.

Vyrůstá na suchých, málo úrodných, pro zemědělské obdělávaní nevhodných kamenitých půdách, v oblastech s malými dešťovými srážkami. Vyhovují mu místa s teplým podnebím, kde v zimním období nebývá vlhko a chladno, natož mráz. Bez úhony snese pouze krátkodobě pokles teploty k 0 °C, při mrazu mu opadávají listy, namrzají větve i plytce uložené kořeny. Upřednostňuje dobře osvětlená stanoviště, kvete od poloviny března do konce dubna, plody dozrávají po pěti až sedmi týdnech od nástupu kvetení. Tato dřevina roste velmi pomalu a dožívá se více než sta roků.

Od šestého roku věku se dřevinám začíná nařezávat kůra do hloubky 2 až 4 cm a následně se jímá vytékající čirá pryskyřice, masticha, která na vzduchu pomalu tuhne. Hojně ji produkují jedinci starší nejméně patnácti let, po sedmdesátce bývá její výron již minimální. Průměrný strom dává ročně 150 až 180 gramů surové mastichy, samčí stromy jsou výkonnější. Výnos je ovlivňován polohou stromu, složením, strukturou půdy i pravidelným okopáváním a hnojením. Masticha se od starověku používá jako přírodní žvýkačka pro osvěžení dechu a k desinfekci úst, jako kadidlo při bohoslužbách, v parfumérii a na Blízkém východě také v cukrářství, v jižní Evropě k ochucování likérů; používá se také při onemocnění trávicí soustavy.

Z mastichy se destilací získává esenciální olej. Je to světle žlutá kapalina s charakteristickou dřevitou, balzámovou vůní a s lehkým nádechem borovice. Je netoxický a nedráždivý, má antimikrobiální (dezinfekční), antiseptické, antiparazitární a stimulační vlastnosti, je vhodný na podporu vykašlávání. Je doporučovaným prostředkem při léčbě ekzémů a jiných nemocí kůže. Používá se jako vonná složka v kosmetice a parfumérií. Někdy se k jeho výrobě používají i listy a mladé větvičky.

Bylo prokázáno, že masticha dokáže absorbovat cholesterol a snižovat krevní tlak.Je vynikající pro ústní hygienu, působí antisepticky a vede k redukci zubního plaku. Při dlouhodobém užívání zabíjí bakterii Helicobacter pylori, která způsobuje peptické vředy, gastritidu a duodentidu (zánět dvanáctníku).

V potravinářství se masticha používá k ochucení masa, mořských plodů, jako přísada do koláčů a cukrovinek. Populárními produkty z mastichy nebo s přísadou mastichy jsou žvýkačky, olej, voda, likéry, mýdla, zubní pasty a hlavně jako přísada oblíbeného sahlepu.

Předúprava: zalijte semena horkou vodou + namočte na cca 24-48 hodin.
Doba výsevu: celoročně > nejlépe na jaře.
Hloubka výsevu: cca. 1 cm
Výsevní směs: kokosové vlákno nebo výsevní směs + písek nebo perlit.
Teplota klíčení: cca. 20-23°C
Umístění: světlé místo + udržovat trvale vlhké, ne mokré.
Doba klíčení: cca. 3-6 týdnů

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: