ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ - SALVIA OFFICINALIS - SEMENA ŠALVĚJE 0,5 G, (CCA 60 KS)

14,60 Kč 13,04 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Šalvěj, víceletý stálezelený polokeř s léčivými účinky, ideální na zahradu nebo do květináče. Její listy i nať se používá v léčitelství pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Výborná je též jako koření k vepřovému nebo telecímu nebo do nádivek a omáček. Ve staročeské kuchyni se šalvěj používala téměř denně. Balení obsahuje 0,5 g semen, tj. cca 60 ks.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výsev šalvěje

Předpěstování březen, duben, ven přesadit po mrazících v květnu či červnu do sponu 60 x 60 cm. Výsev přímo do záhonu je možný v dubnu až červnu.

Pěstování šalvěje

Šalvěj vyžaduje humózní, propustnou půdu a slunné stanoviště. Dorůstá výšky 60 - 80 cm. Během srpna seříznout nať na 10-15 cm jako prevenci proti vymrzání. Na zimu je třeba šalvěj zakrýt a tak ji chránit před prudkým mrazem.

Použití šalvěje, účinky

Sklízíme listy s nejmladšími částmi výhonů, možné také sklízet mladou nať před květem. Šalvěj se používá čerstvá i sušená jako koření. Odvar ze šalvěje má protizánětlivé a dezinfekční účinky, snižuje hladinu cukru v krvi a používá se jako podpůrný lék při cukrovce. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Droga je údajně i osvědčenou přísadou do čajových směsí při léčbě různých druhů rakovin. Ve vyšších dávkách (nebo v kombinaci s alkoholem) působí toxicky. Není známo mnoho případů otravy, ale je vhodné zvážit její použití jako léčiva nebo potraviny pro riziko poškození jater.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: