SLZOVKA OBECNÁ - SLZY JOBOVY (COIX LACRYMA-JOBI) - SEMENA SLZOVKY - 10 KS

60 Kč 53,57 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Coix lacryma-jobi, známá také jako Jobovy slzy nebo slzovka obecná, je zajímavá a mnohostranně využitelná rostlina z čeledi Poaceae (lipnicovité). Původem z tropických oblastí, ale dnes se pěstuje po celém světě pro svá jedlá semena, léčivé vlastnosti a jako okrasná rostlina. Semena Jobových slz mají charakteristický tvrdý, perlový vzhled a jsou často používána v šperkařství.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Krátký popis rostliny

Coix lacryma-jobi je roční tráva, která dorůstá výšky až 1 metru a v některých případech i více. Má dlouhé, úzké listy a produkuje dlouhé, visící lodyhy, na jejichž koncích se vyvíjejí plody. Tyto plody jsou uzavřeny v tvrdé, lesklé slupce, která chrání semena uvnitř. Barva semen je obvykle bílá nebo šedá, ale mohou být i tmavší.

Zajímavosti o této rostlině

  • Jobovy slzy jsou využívány jak v tradiční východní medicíně, tak v kuchyni. V medicíně se připisují protizánětlivé, diuretické a chladivé účinky.
  • Ve východní Asii se z těchto semen vyrábí různé potraviny, včetně nápojů a pudinků. Semena jsou také pražena a používána jako náhrada kávy.
  • Díky svému atraktivnímu vzhledu a odolnosti se semena používají na výrobu různých druhů šperků, jako jsou náhrdelníky a náramky.

Klíčení semen

Semena Coix lacryma-jobi vyžadují k úspěšnému klíčení teplé a vlhké prostředí. Před výsadbou se doporučuje semena namočit do vody na 24 až 48 hodin, aby se zvýšila jejich klíčivost. Semena se poté vysévají do vlhké, dobře odvodněné půdy na slunném stanovišti. Klíčení může trvat několik týdnů, a je důležité udržovat půdu konzistentně vlhkou během tohoto procesu.

Konzumace a tradiční využití

Semena Jobových slz jsou jedlá po tepelné úpravě. Mohou být vařena podobně jako rýže nebo ječmen a jsou známá pro svou jemnou, oříškovou chuť. Jsou výživná, obsahují vysoké množství vlákniny, proteinů a různé vitamíny a minerály. Ve východní Asii se semena používají k přípravě tradičních sladkých polévek, nápojů a různých druhů obilných pokrmů.

Vzhledem k jejich použití v tradiční medicíně a kulinářství je Coix lacryma-jobi zajímavá rostlina jak pro zahradníky, tak pro ty, kteří se zajímají o alternativní medicínu nebo hledají nové ingredience pro experimentování v kuchyni.

AUTOR SNÍMKU : Autor: Kurt Stüber [1] – caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7113

 
 
 
 
 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: