SVITEL LATNATÝ (KOELREUTERIA PANICULATA) - SEMENA SVITELU - 10 KS

19,48 Kč 17,39 Kč bez DPH
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Středně velký opadavý strom se zpeřenými listy a velkými úbory žlutých a červených květů, které se tvoří ve velkém množství a po nichž následují atraktivní papírové lusky se semeny. Na podzim zaujme svými listy zbarvenými do jasně oranžovočervené barvy. Nenáročný a velmi okrasný strom, který roste i na chudých půdách a dobře se přizpůsobuje většině mírného a některým tropickým klimatickým oblastem v zóně USDA 5 a vyšší.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Strom je mrazuvzdorný, po dosažení 3 let je schopen přečkat zimu s velmi nízkými teplotami cca. - 27 st. C.

Semena stromu mají velmi tvrdý obal, který nepropouští vodu, a pro úspěšné vyklíčení vyžadují předběžnou úpravu. Bez předúpravy je pravděpodobné, že mnoho semen nevyklíčí.
Vložte semena do tepelně odolné nádoby, zalijte je horkou (ne vařící!) vodou o teplotě 70-80 °C a nechte je 12-24 hodin namočené. Semena, která byla úspěšně předem ošetřena, nabobtnají na přibližně 2-3násobek své původní velikosti. Všechna nabobtnalá semena odstraňte, protože by se dalším ošetřením poškodila. Toto ošetření horkou vodou lze opakovat až třikrát, přičemž voda musí být pokaždé o něco teplejší. Semena, která zůstanou malá, pravděpodobně nevyklíčí.
Připravte si volně drenážní substrát, do kterého budou semena vmíchána, může to být směs kompostu a ostrého písku v poměru 50/50 nebo perlit, vermikulit. Zvolený substrát musí být vlhký (ale ne mokrý), pokud z něj můžete rukou vymačkat vodu, je příliš mokrý a semena se mohou utopit a uhynout. Semena vmíchejte do substrátu a dbejte na to, aby byl objem materiálu dostatečný k tomu, aby byla semena oddělena. Směs semen vložte do průhledného plastového sáčku (k tomuto účelu se velmi hodí sáčky do mrazničky, zejména sáčky se zipem, pokud je v těsnění ponechána malá mezera pro výměnu vzduchu). Pokud se nejedná o sáček se zipem, musí být volně zavázán.
Na sáček napište datum, abyste věděli, kdy byla předúprava zahájena. 
Poté semena potřebují chladné období, aby se přerušila poslední část dormance, čehož snadno dosáhnete umístěním sáčku do chladničky při teplotě (4 °C) po dobu nejméně 12 týdnů. Po přerušení dormance je docela dobře možné, že semena v sáčku při těchto teplotách vyklíčí; pokud se tak stane, stačí je ze sáčku vyjmout a opatrně zasadit.
Po uplynutí doby předúpravy by mělo být osivo připraveno k výsadbě. Malá množství lze vysévat do květináčů nebo výsevních misek naplněných kvalitním kompostem a pokrýt je tenkou vrstvou kompostu o hloubce maximálně 1 cm.
Vysévejte do květináčů nebo výsevních misek naplněných kvalitním kompostem do hloubky asi 0.5 - 1 cm. Osivo obvykle vyklíčí za 10-14 dní při teplotě 15-20 °C.
Růst v prvním roce je poměrně silný, obvykle mezi 15 a 40 cm. 
Po dvou až třech letech růstu stromky vysadíme na trvalé stanoviště. Stromy pěstované v kontejnerech lze vysadit kdykoli, pokud jim poskytnete dostatek vody. Jedince s holými kořeny přesazujte až v době, kdy je strom plně v klidu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: